Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie?

2021/08/09

 
 
 

Jak zbudować pumptrack? Posiadanie własnego obszaru do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej to zapewne marzenie niejednego Ridera, bez względu na wiek. Jak się okazuje marzenie to jest na wyciągnięcie ręki i można je spełnić w całkiem niedługim czasie biorąc pod uwagę modułowy tor rowerowy czyli tzw. Pumptrack.

 

 

JAK POWSTAŁY PUMPTRACKI?


Inspiracją dla stworzenia pumptracków były tory przeznaczone do jazdy na BMX, posiadające wyznaczony początek i koniec, popularne zwłaszcza w latach 70 i 80 XX wieku. Stworzenie pierwszych tego typu obiektów przypisuje się australijskim rowerzystom górskim, którzy jako pierwsi zajmowali się konstruowaniem dzikich torów wkopanych w ziemię na początku XXI wieku. Do tej pory powstały już pumptracki drewniane, betonowe, a ostatnio coraz większą popularność zaczęły zyskiwać tory modułowe – kompozytowe.
 
Tory te ze względu na ogólnodostępność, łatwość montażu oraz możliwość dobrania wielkości/długości do indywidualnych potrzeb pojawiają się w przestrzeni publicznej „jak grzyby po deszczu”, a coraz częściej decydują się na nie także osoby prywatne, pragnące zainwestować w stworzenie swojej małej infrastruktury sportowej.

 
 

 
 

PUMPTRACK W OGRODZIE - DLA KOGO?

 

1. Dzieci

Pumptrack to wymarzone miejsce dla dzieci. Zwłaszcza gdy w obecnych czasach ludzie, a zwłaszcza dzieci, coraz częściej nie prowadzą zdrowego trybu życia spędzając dużo czasu przy komputerze lub telewizji, „pompowanie” na pumpie może zachęcić ich do większej aktywności fizycznej.
 

 

2. Dorośli

Pumptrack to także obiekt sportowy, który pozytywnie wpływa na zdrowie fizyczne oraz na relacje międzyludzkie, a co za tym idzie na zdrowie psychiczne. Ponadto osoby uprawiające sport, rzadziej popadają w uzależnienia od alkoholu i innych używek, ponieważ swój wolny czas chętniej poświęcają na rozwijanie pasji oraz zdrowy sport.
 

 

OD CZEGO ZACZĄĆ?

 

1. Wybór pumptracka

Zacznij od rozejrzenia się po swoim ogrodzie i zmierzeniu powierzchni, którą chcesz zagospodarować pod instalację pumptracka. W zależności od posiadanej przestrzeni będziesz mógł zdecydować, który model toru zbudowanego z modułów będzie dla Ciebie odpowiedni.
Możesz wybrać spośród wielu różnych modelów toru, w zależności od Twoich potrzeb i preferencji. Obecnie na rynku dostępne są pumptracki o przeróżnychch kształtach i wielkości dostosowane do treningu koordynacji ruchowej oraz zmysłu równowagi. Specjalnie zaprojektowana technologia pumptracku daje możliwość zmiany konfiguracji toru oraz rozbudowy o nowe moduły.
Gdy już wybrałeś i zamówiłeś pumpa, przyszedł czas na jego montaż!

 

 

2. Montaż

Montażu pumptracka to chyba najłatwiejsza rzecz w całym przedsięwzięciu, polega na składaniu modułów według instrukcji (podobnie jak w IKEA). Montaż takiego obiektu nie jest skomplikowany – dla przykładu montaż w postaci czteroosobowej wykwalifikowanej ekipy, toru PC1 zajmuje od 4 do 6 godzin. Zawsze możesz zaprosić znajomych lub rodzinę do pomocy, im więcej osób tym szybciej Wam pójdzie! 
 

3. I... ostatni etap - "Pompowanie"

Na tor ten składają się wzniesienia i pochyłe zakręty, które umożliwiają jazdę na rowerze bez pedałowania – w tzw. systemie „pompowania”.
 
Zobacz jak pompować w video poniżej:

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skatepark, the best skateparks in poland, top 10 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020 Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020

  Deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020. Amelia Brodka oficjalnie uzyskała kwalifikację w skateboardingu - nowej dyscyplinie olimpijskiej. To przełomowy moment dla historii skateboardingu!

  Autor: amelia brodka, deskorolka na olimpiadzie 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Pierwszy betonowy skatepark w Hali Pierwszy betonowy skatepark w Hali

  Niedawno powstał pierwszy indoorowy skatepark betonowo-drewniany w Polsce! Skatepark składa się z dwóch sekcji którymi są: - sekcja lotna drewniana na której znajdziemy takie urządzenia jak roll-in, jumpbox, rezi jumpbox oraz quarter pipe z wallem i do

  2021/03/29 Czytaj dalej
 • Traceurki - kobiety uprawiające parkour Traceurki - kobiety uprawiające parkour

  Sztuka szybkiego, pieszego poruszania się po mieście z pokonaniem a nie ominięciem przeszkód czyli parkour zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie i w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ parkour jest dobrym sposobem na to aby świetną zabawę poł

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej
 • Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica? Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica?

  Coraz większa ilość wakeparków (wodnych parków z wyciągami umożliwiającymi uprawianie wakeboardu i wakeskate) a więc coraz łatwiejsza dostępność ekstremalnych sportów wodnych zachęca aby samemu spróbować swoich sił na desce sunącej po wodzie.

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/05 Czytaj dalej