Od czego zacząć trenowanie parkouru?

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/09/27

Parkour to sztuka szybkiego, pieszego przemieszczania się po mieście. Treser i treserka – osoby uprawiające ten sport – próbują pokonać a nie ominąć przeszkody na swojej drodze, a wiec poruszać się w możliwie jak najbardziej prostej linii do celu. Takie podejście do codziennej trasy stymuluje na wiele sposobów. Wymaga pomysłowości, a przede wszystkim świadomości własnego ciała i swoich możliwości.

Parkour Park od marki Flowparks.com

Parkour rozwija osobowość. Pokonanie trasy bez, o ile to możliwe, omijania obiektów na drodze, wzmaga uważność. Trzeba zrozumieć przeszkodę – jej stopień trudności, sposób w jaki można ją pokonać, zagrożenia z tym związane. Wreszcie, należy zważyć własne możliwości – czy jestem w stanie sprawnie pokonać ten obiekt? To wszystko zmusza do zauważenia elementów, które wcześniej były jedynie tłem codziennego życia. Do tego publiczne skoki przez ławki, murki, ślizgi i koziołki etc. wymagają dużej odwagi. Mało kto potrafi nie przejmować się opiniami innych ludzi. Jednak ciągłe życie pod kloszem niepotrzebnych ograniczeń, wynikających ze strachu przed innością nie jest dobrym wyborem. Początki uprawiania parkouru mogą wiązać się ze wstydem i stresem. Jednak wytrwałe ćwiczenia, rozpoczęcie swojej przygody od małych akrobacji i delikatne rozszerzanie działań pozwoli z czasem pokonać ten mały głosik w głowie, który drży ze strachu przed opinią innych.

Parkour rozwija ciało. Sprawne pokonywanie przeszkód nie jest łatwe. Murki, ławki, poręcze, parkowe stoliki itd. stanowią na początku spore wyzwanie, jeśli chcemy poruszać się szybko. Aby zwiększać swoje umiejętności w tym zakresie, trzeba rozwinąć nie tylko wydolność organizmu, ale także zmysł równowagi i koordynacji, siłę mięśni, gibkość i zwinność.

Parkour i street workout park

Od czego zacząć trenowanie parkouru?

1. Ustal nawyk ćwiczenia i zwiększ wydolność organizmu. Wykonywanie parkouru wymaga sporego wysiłku i umiejętności wspomnianych wcześniej. Jeśli na co dzień nie jesteś bardzo aktywna osobą, najlepiej zacznij powoli, na przykład od porannego joggingu. Ustal sobie trasę oraz terminy kiedy będziesz biegał. Na swojej trasie zauważ niewielkie przeszkody, które jesteś już w stanie pokonać bez omijania. Na początku pokonuj je powoli. Gdy poczujesz się pewniej, zwiększ szybkość i znajdź kolejne wyzwania na trasie.

2. Ćwiczenia siłowe. Aby sprawnie pokonywać przeszkody potrzebujemy sporo siły. Czasem będziemy musieli coś przeskoczyć, podciągnąć się na rękach, wspiąć się a to wszystko angażuje prace wielu mięśni. Jest dostępnych wiele publikacji zaawansowanych treserów i treserek, którzy pokazują jak ćwiczyć w czasie uprawiania parkouru w parkach, poboczach lub flowparkach. Można też oczywiście zwiększać swoją siłę ćwicząc z trenerem na siłowni, pływając, ćwicząc w domu.

Flowparks.com technologie budowy flowparków

3. Rozwijaj koordynację, zmysł równowagi i zwinność. Świetnie nadadzą się do tego flowparki – obiekty stworzone specjalnie do uprawiania parkouru i street workout. Są to konstrukcje złożone z rurek, poręczy, lin, ruchomych mostków itd., które możemy spotkać np.: w parkach, na placach i w obiektach sportowych. Spróbuj przejść po nisko zawieszonej poręczy jak akrobata na linie. Na początku nie będzie to proste ale nie poddawaj się. Pokonaj drabinkę jak najszybciej się po niej wspinając. Spróbuj ją przeskoczyć, wykorzystując inne obiekty. Inspiruj się filmikami dostępnymi na portalach, naśladuj innych użytkowników flowparków.

Triki i akrobacje wykonywane przez zawodowców wyglądają wspaniale, ale nie od razu osiąga się taki poziom. Daj sobie czas, pamiętaj, że przede wszystkim chodzi o własny rozwój. Warto znaleźć to co  najbardziej Cię motywuje. Może będzie to przyjaciel, chętny do wspólnego ćwiczenia. Być może łatwiej Ci będzie ćwiczyć w grupie – parkour jest coraz bardziej popularny w Polsce i tworzy się coraz więcej grup, dostępnych jest coraz więcej szkoleń, zajęć i wydarzeń. Warto sprawdzić czy nie ma czegoś w Twojej okolicy.

Przykładowa realizacja marki Flowparks

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skatepark, the best skateparks in poland, top 10 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie? Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie?

  Posiadanie własnego obszaru do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej to zapewne marzenie niejednego Ridera, bez względu na wiek. Jak się okazuje marzenie to jest na wyciągnięcie ręki i można je spełnić w całkiem niedługim czasie biorąc pod uwagę moduł

  2021/08/09 Czytaj dalej
 • Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020 Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020

  Deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020. Amelia Brodka oficjalnie uzyskała kwalifikację w skateboardingu - nowej dyscyplinie olimpijskiej. To przełomowy moment dla historii skateboardingu!

  Autor: amelia brodka, deskorolka na olimpiadzie 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Pierwszy betonowy skatepark w Hali Pierwszy betonowy skatepark w Hali

  Niedawno powstał pierwszy indoorowy skatepark betonowo-drewniany w Polsce! Skatepark składa się z dwóch sekcji którymi są: - sekcja lotna drewniana na której znajdziemy takie urządzenia jak roll-in, jumpbox, rezi jumpbox oraz quarter pipe z wallem i do

  2021/03/29 Czytaj dalej
 • Traceurki - kobiety uprawiające parkour Traceurki - kobiety uprawiające parkour

  Sztuka szybkiego, pieszego poruszania się po mieście z pokonaniem a nie ominięciem przeszkód czyli parkour zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie i w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ parkour jest dobrym sposobem na to aby świetną zabawę poł

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej