Wakeboard a Wakeskate - jaka jest różnica?

Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/05

  

Wakeboard to młody sport, którego początków można szukać w 80 latach XX wieku w USA. Pionierami wakeboardingu byli miłośnicy surfingu, którzy poszukiwali wrażeń nawet wtedy gdy nie dopisywały fale. Rider – osoba uprawiająca wakeboarding – stoi w specjalnych butach przymocowanych do deski i sunie po wodzie ciągnięta przez linę przyczepioną do motorówki lub wyciągu. 

Wakeskate wyłonił się z wakeboardingu i z pozoru niewiele się od niego różni. Jedyną różnicą jest to, że rider wakeskate nie jest w żaden sposób przywiązany do deski tylko stoi na niej swobodnie. Wakeskate również można uprawiać korzystając z wyciągu wakeparku lub trzymając linę ciągniętą przez motorówkę.

Przeszkoda wakeboardowa

 

Co przemawia za wakeboardem a co za wakeskate?

Wakeboard jest sportem stosunkowo prostym – już podczas pierwszego dnia zabawy na desce większość osób jest w stanie opanować podstawy i wykonać przejazdy bez wywrotki. Do tego nie każdy wakepark ma deski dostosowane do jazdy bez mocowania butów. Wakeboard jest sportem łatwiej dostępnym, chociaż coraz więcej parków dostosowuje swoją ofertę również do miłośników wakeskate.  Mocowanie deski do nóg ułatwia również pierwsze próby wykonywania trików na kickerach, rurach, boxach i sliderach – różnorodnych elementach wakeparku. Wachlarz trików wykonywanych przez riderów wakeboardu jest większy niż ten prezentowany przez mistrzów wakeskate, jednak być może jest to związane z tym, że historia wakeboardu jest dłuższa a jego pasjonatów jest znacznie więcej. Z tego samego powodu sieć społeczności wakeboard jest większa, łatwiej odnaleźć grupę dopasowaną do siebie niedaleko miejsca zamieszkania. Osoby lubiące konkurowanie w oficjalnych zawodach również znajdą więcej możliwości stając w szrankach wakeboardu, chociaż coraz częściej w mistrzostwach krajowych jak i międzynarodowych dodawana jest druga dyscyplina – wakeskate.

Z kolei miłośnicy wakeskate przekonują, że jest to sport bezpieczniejszy pomimo trudniejszych początków i dłuższych szkoleń. Jak twierdzą, mocowanie nogi do deski na sztywno w wakeboardzie niesie ze sobą większe ryzyko kontuzji kostki i kolan.  Osoby z dużą ambicją mogą skusić się na wakeskate również ze względu na  to, że triki i akrobacje przy desce nie przymocowanej do stóp wymagają o wiele większej sprawności i ćwiczeń. Koszt sprzętu do wakeskate jest nieco tańszy, ponieważ odpada konieczność zakupu butów, jednak również w tej dyscyplinie jest to niemały wydatek.

Którykolwiek wodny sport wybierzemy, z pewnością dostarczy nam on niezapomnianych przeżyć. Popisy na desce tak w ramach wakeboardingu jak i wakeskate robią ogromne  wrażenie – jeżeli samodzielna jazda jest dla nas zbyt dużym wyzwaniem i tak warto wybrać się na zawody i docenić akrobacje zawodowych artystów.

 

Poprzedni artykuł Następny artykuł
 • 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die 10 the best skateparks in Poland you need to visit before you die

  Lista skateparków stale się wydłuża, na tego typu obiekty decyduje się coraz więcej miast. Na które z nich powinieneś wpaść obowiązkowo? Mamy dla Ciebie listę 10 najlepszych!

  Autor: skatepark, the best skateparks in poland, top 10 2022/02/10 Czytaj dalej
 • Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie? Jak zbudować pumptrack w swoim ogrodzie?

  Posiadanie własnego obszaru do uprawiania ulubionej aktywności fizycznej to zapewne marzenie niejednego Ridera, bez względu na wiek. Jak się okazuje marzenie to jest na wyciągnięcie ręki i można je spełnić w całkiem niedługim czasie biorąc pod uwagę moduł

  2021/08/09 Czytaj dalej
 • Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020 Amelia Brodka - deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020

  Deskorolka na Olimpiadzie w Tokio 2020. Amelia Brodka oficjalnie uzyskała kwalifikację w skateboardingu - nowej dyscyplinie olimpijskiej. To przełomowy moment dla historii skateboardingu!

  Autor: amelia brodka, deskorolka na olimpiadzie 2021/06/10 Czytaj dalej
 • Pierwszy betonowy skatepark w Hali Pierwszy betonowy skatepark w Hali

  Niedawno powstał pierwszy indoorowy skatepark betonowo-drewniany w Polsce! Skatepark składa się z dwóch sekcji którymi są: - sekcja lotna drewniana na której znajdziemy takie urządzenia jak roll-in, jumpbox, rezi jumpbox oraz quarter pipe z wallem i do

  2021/03/29 Czytaj dalej
 • Traceurki - kobiety uprawiające parkour Traceurki - kobiety uprawiające parkour

  Sztuka szybkiego, pieszego poruszania się po mieście z pokonaniem a nie ominięciem przeszkód czyli parkour zyskuje coraz więcej zwolenników na świecie i w naszym kraju. Nic w tym dziwnego, ponieważ parkour jest dobrym sposobem na to aby świetną zabawę poł

  Autor: Agnieszka Podolecka 2019/12/31 Czytaj dalej